MASZ PYTANIA? +48 533-704-702
OTWARTE PON-PT 8:00 - 17:00

Farba do drewna i metalu – jaki produkt wybrać

Farba do drewna i metalu
16/09/22
Farba, która spełnia jednocześnie zadanie jako produkt do metalu i drewna to trudny wybór. Najczęściej stosowana jest farba akrylowa, która jednocześnie pozwoli malować różne powierzchnie.

W skład farb wchodzi żywica poliakrylowa, która gwarantuje dobrze przyleganie i długotrwałą jakość. Dodawane cząstki pigmentu pozwalają osiągnąć dowolną kolorystykę. Wodorozcieńczalność zapewnia neutralny zapach. Farba dość szybko wysycha, tworząc powierzchnię odporną na uszkodzenia mechaniczne.

 

Farby akrylowe

Farby akrylowe cieszą się dużym uznaniem wśród klientów, ze względu na osiągane efekty. Produkt trwale przylega do powierzchni przez długie lata, a szeroka gama kolorystyczna pozwala dopasować odpowiednią barwę. Dobrze rozprowadzana pozwala uzyskać gładką, jednolitą powierzchnię.

 

Gdzie stosuje się farby do drewna i metalu

Akrylowe farby do drewna i metalu znajdują szczególne zainteresowanie w przypadku renowacji mebli. Dzięki nim odnawianie stolików, szafek i komód przebiega sprawnie i dokładnie. Pozwalają uzyskać jednolitą powierzchnię. Aplikowanie ich jest proste i szybkie i nie wymaga dużych umiejętności. Ze względu na wodny charakter farby, wnika ona w nawierzchnię pozwalając stworzyć ładną powłokę. Farby akrylowe charakteryzują się krótkim okresem wysychania, tworząc trwałą powierzchnię odporną na uszkodzenia mechaniczne.

 

Rodzaje farb akrylowych

Farby akrylowe występują w dwóch głównych grupach:

matowe- nadające powierzchni wyjątkowy charakter, ukrywające wszelkie niedoskonałości, nie są odporne na wilgoć,

półmatowe – charakteryzują się intensywniejszą barwą, ze względu na odbijanie światła, zawierają zwiększoną dawkę żywicy, co umożliwia lepszą przyczepność oraz odporność na ścieranie i zmywanie.

 

Farba ftalowa

Doskonałym produktem stosowanym na powierzchnie metalowe i drewniane jest również farba ftalowa lub olejno-ftalowa. Wymaga jednak zastosowania odpowiedniego podkładu. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i zmywanie. Bardzo dobrze kryje, świetnie radzi sobie z malowaniem krawędzi. Kolory stosowane w tym rodzaju farby przez długi okres zachowują pierwotną barwę, nie blakną. Bardzo często używane są nie tylko wewnątrz obiektów, ale również do powierzchni zewnętrznych.

 

Farby olejne

Do powierzchni drewnianych i metalowych używane są również farby oleje. W ich przypadku spoiwem jest żywica alkilowa, w której zatopione są cząstki pigmentu. Jest bardzo odporna na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego bardzo często stosowana jest do konserwacji mebli metalowych. Świetnie sprawdza się przy malowaniu dużych powierzchni, dzięki odpowiedniemu rozlewaniu, co wpływa na niwelowanie powierzchni po użytym pędzlu. Przed położeniem zalecane jest zastosowanie preparatów antykorozyjnych. Niestety charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem i długim okresem schnięcia.

 

Farby w aerozolu

Farby do drewna i metalu bardzo często występują w formie aerozolu. Ułatwia to aplikację produktu i gwarantuje równomierne pokrycie całej powierzchni. Bardzo często wykorzystywane są do renowacji mebli lub starych elementów drewniaono-metalowych.

 

Na rynku występują również produkty na bazie żywic poliuretanowo-alkidowych. Są to produkty wyższej generacji doskonale sprawdzające się na powierzchniach drewnianych, drewnopochodnych oraz metalowych uprzednio zagruntowanych antykorozyjnie. Tego typu farby można również stosować przy malowaniu lamperii na podłożach mineralnych w budynkach mieszkalnych. Są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie żółkną i nie odbarwiają się.

 

Wróć