MASZ PYTANIA? +48 533-704-702
OTWARTE PON-PT 8:00 - 17:00

Jak prawidłowo przygotować podłoże pod basen ogrodowy?

Jak prawidłowo przygotować podłoże pod basen ogrodowy?
16/09/22
Jeżeli decyzja o zakupie basenu już zapadła, to zastanów się nad tym, gdzie powinien on stać. Warto to przemyśleć, bo basen może być w Twoim ogródku nawet pół roku. Nie może więc przeszkadzać, blokować drogi lub zabierać całej wolnej przestrzeni.

Basen w ogrodzie to świetne rozwiązanie na ochłodę w upalne dni. Jednak by kąpiel była bezpieczna, ważne jest odpowiednie podłoże pod basen. Podłoże również wpływ na trwałość konstrukcji oraz na to, jak często konieczna będzie wymiana wody w zbiorniku. Niezależnie więc, czy planujesz zakup małego basenu dla dzieci, czy dużego basenu stelażowego warto wybrać dobre miejsce i  w ten sposób zminimalizować ryzyko ewentualnych usterek. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie podłoże oraz na czym postawić basen, by jak najdłużej cieszyć się z przyjemnej ochłody, jaką daje.

Wybór miejsca pod basen ma znaczenie?

Jeżeli decyzja o zakupie basenu już zapadła, to zastanów się nad tym, gdzie powinien on stać. Warto to przemyśleć, bo basen może być w Twoim ogródku nawet pół roku. Nie może więc przeszkadzać, blokować drogi lub zabierać całej wolnej przestrzeni na działce. Przecież chcesz mieć gdzie zrobić grilla lub rozłożyć leżak, żeby móc poczytać książkę. Żeby tak było, przemyśl, które miejsce będzie dla niego najlepsze, zmierz je i dobierz odpowiedni rozmiar basenu. Wtedy na pewno unikniesz problemu, jakim może być zakup za dużego akwenu

Wybierz również miejsce, które jest nasłonecznione przez większą część dnia. Dzięki temu woda będzie się nagrzewać w naturalny sposób. A Ty dzięki temu zaoszczędzisz. Najlepiej też ustawić basen w pewnej odległości od roślinności. Dzięki temu liście, płatki czy pyłki nie będą zanieczyszczać wody. Jeżeli nie masz tak dużej działki czy ogródka, to warto zainwestować w folie na baseny. Chronią one przed dostawaniem się różnych nieczystości do wody. Nasza hurtownia styropianu prowadzi również sprzedaż takich folii. 

Jak przygotować podłoże pod basen?

Jeżeli miejsce pod basen już wybrane, to czas zająć się jego przygotowaniem. Jak więc odpowiednio przygotować podłoże pod basen? Proces ten będzie wyglądać trochę inaczej w zależności od tego, jaki akwen masz. Poniżej znajdziesz pomysły na podłoże pod basen:

  • dmuchany dla dzieci;
  • rozporowy czy stelażowy.

Dmuchany basen dla dzieci

W tym przypadku przygotowanie podłoża pod basen nie będzie trudne. Wystarczy oczyścić teren z kamieni, szyszek i innych ostrych elementów, które mogłyby uszkodzić dno. Warto też zadbać o to by teren był równy. Dzięki czemu basen nie będzie się uginać, a korzystanie z niego też będzie przyjemniejsze. Jeżeli decydujesz się na ustawienie basenu na trawie, to musisz wiedzieć, że zostawi on po sobie ślad. Dlatego też w przypadku tak małego akwenu warto ustawić go w miejscu, w którym nie będzie Ci przeszkadzać zniszczona trawa. Na czym najlepiej postawić taki mały basen? Warto zainwestować w praktyczne maty pod basen ogrodowy. Będą dodatkową ochroną dna, ale też sprawią, że dzieci wychodzące często z basenu nie będą wnosić do niego trawy i innych zanieczyszczeń. Możesz również zdecydować się na tanie i praktyczne płyty styropianowe. Takie postępowanie gwarantuje, że Twoje pociechy będą się cieszyć zabawą w basenie nawet przez kilka sezonów.

Duży basen rozporowy lub stelażowy

Jak przygotować podłoże pod większy basen ogrodowy? Oczywiście w tym przypadku również w pierwszej kolejności trzeba oczyścić teren usunąć wszelkie kamienie, szyszki czy gałęzie, które mogą naruszyć konstrukcję basenu. Ponieważ nierównomierne obciążenie może przechylić go na jedną ze stron lub odkształcić. Kolejnym krokiem będzie wyrównanie podłoża. Jak sprawdzić, czy teren pod basen jest równy? Oto dwa proste przykłady:

  • za pomocą deski i poziomicy — wyznacz miejsce, w którym ma stać basen. Połóż deskę w danym miejscu, a na niej poziomicę. W ten sposób sprawdzisz, czy teren jest równy. Jeżeli nie, to usuń nadmiar ziemi i sprawdź ponownie;
  • za pomocą linki i kołków — to drugi sposób na to jak zrobić podłoże pod basen. Wbij kołki po dwóch stronach miejsca i przeciągnij między nimi linkę. Jeżeli w jakimś miejscu jest nierówność, to usuń nadmiar ziemi.

Wiesz już jak wyrównać teren pod basen. Oczywiście możesz to zrobić we własnym zakresie lub wynająć fachowców, którzy się tym zajmą. Dzięki skorzystaniu z profesjonalnej pomocy będziesz mieć pewność, że Twój basen jest bezpieczny, a jego konstrukcji nic nie zagraża.

Po oczyszczeniu i wyrównaniu trzeba również teren utwardzić. Jak utwardzić podłoże pod basen i czy jesteś w stanie zrobić to samodzielnie? Oczywiście, że tak. Tutaj również z pomocą przychodzi łopata i siła rąk. Jeżeli boisz się, że nie wykonasz tego prawidłowo, to skorzystaj z pomocy fachowców, którzy ubiją teren za pomocą walca lub ubijarki.

Inne podłoża pod basen ogrodowy 

Na czym postawić basen ogrodowy, jeżeli nie chcesz niszczyć trawy? Jeżeli wiesz, że przez wiele lat będziesz rozkładać basen w ogrodzie, to możesz się zdecydować na podłoże z:

  • kostki brukowej — to rozwiązanie będzie bardziej kosztowne niż mata, ale też zyskasz stałe miejsce na basen. Nie będziesz się co roku martwić oczyszczaniem terenu, czy jego utwardzaniem. Wystarczy, że pozamiatasz kostkę i możesz stawiać akwen;
  • wylewki betonowej — to również dobry sposób na zyskanie miejsca na basen, które starczy na lata. W przypadku betonu musisz zwrócić uwagę na to, by był on równy. W przeciwnym wypadku uszkodzi konstrukcję basenu;
  • płyt styropianowych XPS — to tańsza alternatywa maty pod basen, Produkt ten jest twardy i wytrzymały. Idealnie nadaje się do stosowania pod duże akweny, których ciężar jest znaczny. Płyty nie odkształcają się pod naciskiem, a do tego są wodoodporne. 

Co ciekawe, wylewka asfaltowa nie nadaje się jako podłoże dla basenu. Zbyt mocno reaguje na temperaturę i może zacząć się topić, przez co zniszczy dno basenu. 

Podsumowanie

Basen w ogrodzie gwarantuje świetną zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Żeby można było się nim cieszyć, konieczne jest odpowiednie podłoże. Sprawi ono, że korzystanie z akwenu będzie bezpieczne, a dodatkowo zabezpieczy go przed uszkodzeniami. Przygotowanie miejsca pod basen wymaga przede wszystkim oczyszczenia, wyrównania i ubicia terenu. Można również zastosować odpowiednią matę, która dodatkowo ochroni spód basenu. Można również przygotować stałe miejsce pod basen w postaci wylewki betonowej lub placu z kostki brukowej. Takie przygotowanie terenu pod basen sprawi, że korzystanie z niego będzie możliwe przez wiele lat.

Wróć