MASZ PYTANIA? +48 533-704-702
OTWARTE PON-PT 8:00 - 17:00

Jak załatać dziurę w ścianie?

Grunt, masa naprawcza, gips, tynk
16/11/22
Dziura w ścianie, niby taki banalny problem, ale jak ją załatać, aby nie było śladu i żeby nawierzchnia nie odpryskiwała. Oczywiście wszystko zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, jak duża jest to dziura.

Jeśli jest to wyrwa, to pojawia się poważny problem i najlepiej skorzystać z usług fachowca, natomiast jeżeli jest to niewielki otwór, można próbować załatać samemu. Ogromne znaczenie ma również głębokość otworu.

 

Co jest potrzebne do załatania dziury w ścianie?

 

Przed rozpoczęciem prac warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia i preparaty. Należą do nich:

✅ grunt,

✅ masa naprawcza,

✅ preparat do maskowania odprysków,

✅ gładź,

✅ packa do gładzenia i szlifowania albo odpowiedniej ziarnistości papier ścierny,

✅ szpachle,

✅ pędzle,

✅ nożyki do tapet,

✅ kuweta do rozrabiania chemii.

 

Do czego służy grunt?

Grunt jest niezbędny do właściwego przygotowania podłoża. Jego zadaniem jest wzmocnienie nawierzchni, na którą będą aplikowane kolejne warstwy. Dzięki swojej strukturze bardzo dobrze wnika w nawierzchnię ściany, ma działanie utwardzające i stabilizuje chłonność podłoża, zapewniając tym samym odpowiednie wysychanie poszczególnych pokładów.

 

Jakie jest działanie masy naprawczej?

Masa naprawcza to preparat sprawdzający się podczas zaklejania dziury w ścianie. Przed zastosowaniem konkretnej warto sprawdzić jej zastosowanie. Lżejsza doskonale sprawdza się podczas napraw pęknięć, wgnieceń lub niewielkich ubytków po gwoździach, wkrętach czy kołkach. Bardzo dobrze sprawuje się również na powierzchniach drewnianych lub metalowych. Okres schnięcia to około dwóch godzin.

Cięższa stosowana jest elastyczna i gęściejsza. Nadaje się do większych zniszczeń, ale niestety wymaga również dodatkowego opracowania po wyschnięciu. Używana jest do odnawiania powierzchni betonowych, gipsowych lub płyt kartonowo-gipsowych. Schnie przez okres czterech godzin.

 

Narzędzia

Zalecane są narzędzia plastikowe lub ze stali nierdzewnej, ze względu na bezpieczeństwo wykonania. Niektóre elementy mogą być korodowane przez gips, dlatego lepiej uniknąć takich niespodzianek. Dobrze dobrany sprzęt umożliwi usunięcie nierówności oraz dokładne wyszlifowanie powierzchni. Dzięki temu zaklejany obszar uzyska gładką nawierzchnię, co umożliwi pokrycie go farbą.

 

Najczęstsze błędy podczas łatania dziur

Warto również zwrócić uwagę na błędy, które bardzo często popełniamy podczas zaklejania dziur w ścianach. Należą do nich:

⏩ niewłaściwe przygotowanie i zabezpieczenie miejsca przed rozpoczęciem naprawy – konieczne jest usunięcie odpadających elementów tynku, osuszenie podłoża,

⏩ nakładanie warstw na wilgotne podłoże – niezachowanie właściwego przedziału czasowego,

 nieodpowiednie lub brak gruntowania,

⏩ użycie niewłaściwej masy naprawczej, zbyt lekkiej lub zbyt ciężkiej – masa powinna być zastosowana zgodnie z zaleceniami producenta,

⏩ nakładanie zbyt grubych warstw, które nie przylegają odpowiednio i są trudne do wyszlifowania. W przypadku niewielkich uszkodzeń należy nakładać jedną warstwę o grubości do 5 mm. Przy większych uszkodzeniach konieczne będzie nałożenie kilku warstw, ale również o grubości do 5 mm.

 

Podłoże

Tynk cementowy należy do twardych podłoży, ale suchych podłoży. W jego przypadku gruntownie jest wręcz niezbędne, inaczej masa nie będzie się trzymała i po krótkim czasie zacznie odpadać i kruszyć się.

Płyty kartonowo-gipsowe są materiałem nietrwałym, podatnym na zniszczenie. Małe dziury są dość proste do załatania. Większym problemem są duże uszkodzenia, które wymagają wklejenia kawałka płyty.

Wróć