MASZ PYTANIA? +48 533-704-702
OTWARTE PON-PT 8:00 - 17:00

Styropian gładki czy frezowany?

Styropian gładki czy frezowany?
16/09/22
Kiedy wybrać frezowany a kiedy gładki? I czym się w ogóle różnią? Co wpływa na wybór odpowiedniego rodzaju?

Styropian gładki czy frezowany?

Styczność ze styropianem miał niemal każdy. Dlatego wydaje się, że jest to produkt znany, a wiedza o nim – dość powszechna. Służy przecież do ocieplania budynków. Kiedy jednak pojawia się konieczność zastosowania go w praktyce, okazuje się, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak szeroki wybór rodzajów styropianu dostępny jest na rynku. Płyty różnią się gęstością, grubością, możliwością przewodzenia ciepła, a nawet kolorami. Każda z tych cech ma znaczenie i wpływa na to, jak skuteczna okaże się zbudowana izolacja. Podczas zakupu materiału do ocieplenia budynków pojawia się również inne pytanie: styropian gładki czy frezowany? Odpowiedź znajdziemy w kolejnych akapitach tego artykułu.

 

Styropian gładki a frezowany – różnice

 

O wadach i zaletach obu produktów można powiedzieć wiele. Warto jednak zacząć od tego, czym w ogóle różni się styropian gładki od frezowanego. Prawdopodobnie większość ludzi zetknęła się z dwoma typami, choć niekoniecznie zdawała sobie sprawę, dlaczego wyglądają one tak, a nie inaczej.

Skład i właściwości styropianu frezowanego są identyczne jak w przypadku gładkiego. To dlatego, że proces ich produkcji jest bardzo podobny, a parametry pozostają niezmienne. Dlatego zarówno styropian gładki, jak i frezowany mogą mieć dowolną gęstość czy też izolacyjność (lambdę). Czym więc się różnią? Odpowiedź: budową i kształtem.

Cechą charakterystyczną dla styropianu frezowanego są kilkucentymetrowe wcięcia i wypustki na brzegach. Sprawiają one, że płyta wygląda, jakby składała się z dwóch cieńszych płyt, które zostały połączone nierówno, z lekkim przesunięciem.

Celem frezów jest zapobieganie powstawaniu w warstwie styropianu szpar, przez które ucieka ciepło. Dzięki takiemu kształtowi płyt frezowanych szczeliny nie nachodzą na siebie, ale znajdują się w innych miejscach – jest to tzw. montaż na zakładkę. Tym samym pierwsza lub druga warstwa zatrzymuje ciepło.

Styropian gładki z kolei ma kształt zwykłego prostopadłościanu o prostych brzegach. Jest to tradycyjna forma płyty styropianowej.

 

Styropian gładki czy frezowany – kiedy wybrać ten pierwszy?

Nie istnieje prosta odpowiedź na pytanie, który materiał jest lepszy: styropian gładki czy frezowany. Są jednak okoliczności, w których lepiej sprawdzi się konkretny rodzaj.

 

Kiedy warto wybrać styropian gładki?

Gdy zależy Ci na łatwej aplikacji – proste brzegi płyt sprawiają, że montaż styropianu gładkiego jest szybki i bezproblemowy. Istotna jest dbałość o równe ułożenie każdego elementu, jednak kładzenie styropianu płyta przy płycie nie powinno sprawiać większych problemów. Warto pamiętać, że korzystanie ze styropianu gładkiego wymaga użycia kleju.

Styropian gładki to dobry wybór, jeśli wykorzystujesz płyty o grubości powyżej 15 cm. W przypadku cieńszych płyt rekomendujemy styropian frezowany. Jest to spowodowane tym, że od grubości zależy m.in. izolacyjność. Jeśli warstwa jest zbyt cienka, budynek utraci więcej ciepła przez mostki termiczne utworzone w szparach między płytami.

Warto pamiętać, że styropian gładki można poddać frezowaniu. Ma to jednak sens wtedy, gdy zrobimy to na płycie o grubości poniżej 15 cm. W przeciwnym wypadku lepiej zastosować styropian gładki, ponieważ skuteczność frezów maleje przy grubszych warstwach.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać styropian gładki, czy frezowany, zaletą tego pierwszego jest dostępność płyt o różnych grubościach. Pozwala to na skuteczne ocieplenie budynków. Dzięki swojej prostej budowie i nieskomplikowanej aplikacji jest to materiał tradycyjnie stosowany w budownictwie, a jego mocne strony doceniają szczególnie firmy budowlane.

 

Styropian gładki – wskazówki

Jeśli wybierasz ten rodzaj styropianu, a zależy Ci na zabezpieczeniu mostków cieplnych, wybierz styropian grafitowy. W ten sposób uzupełnisz straty płynące z braku frezów. Dzięki domieszce grafitu cechuje się on niższą lambdą, a co za tym idzie – lepiej izoluje ciepło niż styropian biały.

Montując styropian gładki, zadbaj o uszczelnienie przestrzeni między płytami pianką poliuretanową. W przypadku bardzo grubych płyt możesz użyć dwóch cieńszych warstw, które zamontujesz tak, by druga warstwa przykrywała szczeliny utworzone podczas montażu pierwszej. W ten sposób osiągniesz taki sam efekt jak przy zastosowaniu płyty frezowanej. Dlatego niezależnie, czy zastosujesz styropian gładki, czy frezowany, masz możliwość zwiększyć efektywność izolacji budynku.

 

Styropian gładki czy frezowany – kiedy wybrać ten drugi?

Frezy są niezbędne, jeśli grubość płyt wynosi poniżej 12 cm. Warto je także zastosować, w przypadku grubości od 12 do 15 cm. Przy zastosowaniu grubszych płyt ryzyko utraty ciepła przez mostki cieplne maleje. Dlatego jeśli decydujesz się na płyty o grubości powyżej 15 cm, wystarczy styropian gładki. Czy frezowany również można zastosować w tej sytuacji? Tak, jednak nie wpłynie to tak znacząco na efekt jak w przypadku cieńszych płyt.

Styropian frezowany warto wybrać wtedy, gdy jesteśmy gotowi odpowiednio przygotować się do montażu i zadbać o każdy szczegół. Ten rodzaj materiału wymaga zwrócenia większej uwagi na detale niż styropian gładki. Odpowiednie zestawienie ze sobą płyt z frezami wymaga dopasowania kształtów i możliwe jest tylko na idealnie gładkim podłożu, które przed montażem trzeba wyrównać zaprawą. Płyty frezowane generują również większą ilość odpadów, przez co trzeba liczyć się z większymi wydatkami.

Argumentem, dla którego warto znieść te niedogodności, jest fakt, że frezy rzeczywiście pozwalają zatrzymać więcej ciepła i niwelują mostki termiczne.

Wróć