MASZ PYTANIA? +48 533-704-702
OTWARTE PON-PT 8:00 - 17:00

Ziemia ogrodowa. Co warto wiedzieć, zanim dokonamy zakupu?

Ziemia ogrodowa, kora, perlit, piasek, narzędzia
19/07/23
Po zakupie działki okazuje się, że ziemia w ogrodzie jest nieurodzajna, co skutkuje poszukiwaniem właściwego materiału, aby uzyskać odpowiedni efekt ogrodniczy.

Najlepiej zaopatrzyć się w specjalnie przygotowaną ziemię ogrodową, zachowującą parametry. Kupując, trzeba dokładnie sprawdzić, co się bierze, bo można się zapomóc w odpadki budowlane albo poważnie zanieczyszczonym materiałem. Oczywiście najlepiej skorzystać z usług firm zajmujących się takim procederem zawodowo, ponieważ w najgorszym przypadku, można reklamować usługę. Dobrze przygotowana ziemia nie powinna zawierać zbyt dużej ilości kamieni, ani brył gliniastych.

 

Jak przetestować zakupioną ziemię

Kolor zakupionej ziemi nie jest jedynym wyznacznikiem jej jakości. Należy pamiętać, że urodzajne gleby lessowe czy mady nie mają ciemno czarnej barwy. Brunatnoszarym kolorem charakteryzuje się humus, a czasami nawet torf, który nie zawsze jest pożądanym przez rośliny podłożem. Najprostszym sposobem jest wzięcie do ręki grudki ziemi i ściśnięcie jej. Jeżeli się rozpadnie na drobne kawałeczki, to znaczy, że zawiera zbyt dużo składników piaszczystych. Natomiast, jeżeli całość będzie mocno trzymała się razem, oznacza to, że gleba jest zbyt gliniasta. Ściśnięta grudka żyznej gleby rozpada się na kilka kawałków.

 

Jak ilość ziemi będzie potrzebna do otrzymania podłoża ogrodniczego

Decydując się na wymianę ziemi w ogrodzie, trzeba się zastanowić, jakie uprawy będą miały miejsce w ogrodzie.

✅ Trawnik potrzebuje około 10 cm warstwy żyznego podłoża.

✅ Byliny wieloletnie wymagają grubszej warstwy od 15 do 20 cm.

✅ Krzewy i drzewa potrzebują żyznej gleby w miejscu nasadzenia. Przynajmniej dwukrotnie więcej niż obecny system korzeniowy.

 

Jaka ziemia jest najlepsza do ogrodu

Ziemia w ogrodzie musi być dostosowana do planowanych nasadzeń roślinnych. Każda forma flory może mieć różne wymagania glebowe, co zmusza właścicieli działki do zastosowania wielu niepasujących do siebie rozwiązań. Ważnymi parametrami są:

 struktura,

⏩ przepuszczalność

⏩ pH.

Większość warzyw, trawa oraz część roślin ogrodowych preferują ziemię lekko kwaśną. W takiej glebie lepiej rozwijają się mikroorganizmy, które poprawiają jej żyzność. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie podłoże o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, o pH 5,5 – 7,0.

 

Rośliny kwasolubne

Do roślin kwasolubnych zaliczany większość iglaków, rododendrony, azalie, magnolie oraz hortensje. Sadząc je, należy zadbać o odpowiednią kwasowość gleby, dostarczając mieszanki torfu wysokiego oraz kory z drzew iglastych. Dodatkowo warto zasilić ziemię nawozem zakwaszającym.

 

Rośliny zasadolubne

W ogrodzie mają swoje miejsce również rośliny zasadolubne. Należy do nich flora skalna, ale również niektóre iglaki, jak świerk serbski, sosna czarna. Tego typu gleby potrzebują także drzewka owocowe oraz liściaste krzewy ozdobne. Idealnym podłożem jest odkwaszony torf niski z zawartością wapnia i nawozów wapniowo-magnezowych.

Wróć