MASZ PYTANIA? +48 533-704-702
OTWARTE PON-PT 8:00 - 17:00
Jaki wybrać styropian do ocieplenia elewacji

Styropian do ocieplenia elewacji

Styropian elewacyjny ocieplony pozwala zapewnić odpowiednią termoizolację budynku, dlatego jego wybór powinien być poprzedzony rzetelnym researchem. Obco brzmiące skróty oraz nieznane parametry mogą utrudnić proces decyzyjny podczas tych istotnych zakupów. Dzisiejszy tekst dedykujemy wszystkim, którzy potrzebują garści cennych, podstawowych informacji.

Styropian grafitowy a biały - czy różnica polega tylko na kolorze?

Osobom, które nie mają nic wspólnego z budownictwem i ocieplaniem budynków, styropian najczęściej kojarzy się z kolorem białym. W przypadku dobierania styropianu elewacyjnego warto pochylić się nad różnicami między opcją białą a szarą; zaznaczają się one bowiem nie tylko w kwestii koloru.

Styropian na elewację szary wzbogacony został w grafit. Większą wagę z punktu widzenia budownictwa mają jednak kwestie termoizolacji. Opcja szara osiąga bowiem dużo lepsze wyniki na tym polu i jednocześnie charakteryzuje się mniejszą grubością. Dla niektórych osób wadą może być wyższa cena. Ta jednak, wraz z upływem lat i upowszechnianiem się tego rozwiązania, spada. Warto wiedzieć, że grafitowy kolor wzmaga nagrzewanie się styropianu podczas montażu płyt. Aby zapobiec temu zjawisku, poleca się stosować specjalne siatki maskujące. Za pewną nowość nadal uznaje się natomiast styropiany grafitowe z białą wierzchnią warstwą - pozwalają na zachowanie wysokich parametrów i jednocześnie nie nagrzewają się na słońcu. Wybierając styropian elewacyjny, warto zdawać sobie sprawę z tych trzech typów i, dzięki temu, rozumieć pewne różnice w parametrach poszczególnych produktów.

Kilka słów o grubości styropianu

Poszukując optymalnej grubości styropianu, konieczne jest poznanie współczynnika przewodzenia ciepła lambda (λ). To on decyduje, jakie właściwości termoizolacyjne ma styropian. Podczas robienia researchu, należy pamiętać, że im niższy współczynnik, tym styropian ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Źródłem pewnej konsternacji może być fakt, że na produkcie można czasem znaleźć kilka symboli lambda. Naszą uwagę powinna przyciągnąć lambda deklarowana. Jej rozpiętość jest stosunkowo duża - na rynku spotkamy więc rozwiązania w przedziale 0,045 do 0.030 W/(mK). Jeśli poszukujemy pokrycia elewacji, które zapewni dobrą termoizolację, unikajmy styropianu o współczynniku wyższym niż 0,040.

Styropiany EPS a XPS

Poszukując styropianu na elewację, na którymś etapie researchu na pewno spotkamy się z oznaczeniami EPS i XPS. Pierwszy rodzaj wykonany jest z polistyrenu ekspandowanego. Poszczególne granulki styropianu są na początku spieniane, a następnie skleja się je ze sobą w blok. Kolejny etap to wycinanie z całości bloków o określonych wymiarach. Taka nawierzchnia wyróżnia się dość dużą porowatością. Styropian XPS jest z kolei wykonany z polistyrenu ekstrudowanego. Produkt zostaje wtłaczany bezpośrednio do formy odpowiedniej wielkości. Różnicę między tymi dwoma rodzajami może dostrzec nawet niewprawne oko, bowiem ten typ styropianu jest zdecydowanie mniej porowaty.

Jeśli chodzi o kwestię termoizolacji, to obie opcje przedstawiają się podobnie, chociaż odrobinę lepsze właściwości posiada styropian XPS. Różnice sięgają jednak tylko kilku procent, więc parametr trudno uznać za decydujący przy porównywaniu tych wariantów. XPS posiada za to wyraźnie lepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne - dobrze znosi zginanie i ściskanie. Jeśli więc poszukujemy styropianu elewacyjnego ocieplonego, który przetrwa różnorodne obciążenia, warto zdecydować się nie na EPS, a na XPS. Tę drugą opcję poleca się również do pokrycia elewacji, które mają kontakt z wodą lub z gruntem - nowoczesne styropiany XPS posiadają bardzo atrakcyjne właściwości hydroizolacyjne.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Oprócz wcześniej wspomnianych parametrów, dobrze zwrócić uwagę na renomę producenta. W niektórych przypadkach na jego oficjalnej stronie internetowej odnajdziemy podstronę z informacjami o tym, jacy klienci zdecydowali się korzystać z produktu. Przydatne może być również profesjonalne doradztwo. To szczególnie ważne, jeśli kwestie związane z wykorzystaniem styropianu raz podane parametry nie są dla nas wystarczająco jasne.

Skutecznym sposobem na sprawdzenie, jaką politykę wyznaje dany producent, i w jaki sposób traktuje klientów, jest zapoznanie się z opiniami dostępnymi w internecie. Tą drogą nierzadko można również upewnić się co do tego, czy atrakcyjne parametry, podawane na stronie internetowej, mają przełożenie na rzeczywiste użytkowanie.

Podsumowując, podczas wyboru producenta, warto zwrócić uwagę na:

1. Profesjonalnie stworzoną stronę internetową

2. Gotowość pracowników do pomocy podczas wyboru styropianu elewacyjnego

3. Pozytywne opinie w sieci

4. Rekomendacje dotychczasowych ważnych klientów

Warto wspomnieć również o tym, że rzetelny producent konstruuje swoją ofertę w taki sposób, że potencjalny klient bardzo szybko może znaleźć informacje o konkretnym rodzaju styropianu, porównać parametry, sprawdzić atesty produktu oraz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu konkretnego modelu.