MASZ PYTANIA? +48 533-704-702
OTWARTE PON-PT 8:00 - 17:00

Całościowa izolacja budynku czyli płyty styropianowe XPS i EPS

Całościowa izolacja budynku czyli płyty styropianowe XPS i EPS
16/09/22
Gdzie można wykorzystać płyty styropianowe do ociepleń? Rodzaje styropianów stosowanych w budownictwie, funkcjonalność styroduru - kiedy to dobra opcja?

Całościowa izolacja budynku czyli płyty styropianowe XPS i EPS

 

Jaki styropian wybrać do izolacji budynku? Chociaż temat ten analizowany był na wiele sposobów, kwestie te nadal budzą sporo wątpliwości. Kiedy sięgnąć po rozwiązanie EPS, a kiedy lepszą opcją będą płyty styropianowe XPS? Dziś badamy, jak rozpoznać, który wariant będzie optymalny w danym, konkretnym przypadku.

 

Gdzie można wykorzystać płyty styropianowe do ociepleń? Rodzaje styropianów stosowanych w budownictwie

 

Styropian to popularny materiał izolacyjny. W budownictwie wykorzystuje się go na szeroką skalę m.in., jako płyty styropianowe do izolacji cieplnej budynku, podłogi, dachu, izolacji cieplnej ścian wewnętrznych oraz do izolacji piwnic. Każde z tych miejsc wyróżnia się nieco innymi warunkami. Część z nich jest szczególnie narażona na działanie wilgoci. Inne z kolei powinny być dobrze izolowane od hałasu, aby mieszkańcy obiektu mogli cieszyć się codziennym komfortem.

 

Niezależnie od tego, czy potrzebujemy styropianu do izolacji cieplnej podłóg, fasad, elewacji, czy do izolacji cieplnej ścian wewnętrznych - przed każdym zakupem powinniśmy zapoznać się z parametrami produktu. Zanim jednak zaczniemy porównywać ze sobą stopień przewodzenia ciepła i inne techniczne kwestie, musimy podjąć bardziej podstawową decyzję - wybrać między płytami styropianowymi XPS a EPS.

 

Izolacja budynku z pomocą płyt styropianowych EPS - kiedy to dobra opcja?

 

Dla wielu osób taka opcja wydaje się atrakcyjna głównie ze względu na cenę. I rzeczywiście - płyty styropianowe EPS są tańsze od wariantu XPS. Za styropian ekstrudowany możemy zapłacić dwukrotnie, a nawet trzykrotnie więcej. Należy jednak pamiętać, że to wcale nie znaczy, że płyty styropianowe EPS do ociepleń są nietrwałe i przedstawiają słabą jakość. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. do izolacji pionowej ścian zewnętrznych oraz do izolacji poziomej stropów. Po płyty styropianowe EPS dobrze będzie sięgnąć również, jeśli chcemy przeprowadzić izolację:

  • stropodachów

  • nadproży

  • wieńców

 

Płyty styropianowe XPS a izolacja budynku - funkcjonalność styroduru

 

Płyty styropianowe XPS wyróżniają się świetną odpornością na wilgoć. Ta cecha wynika bezpośredni z ich budowy. Cechują się dużą twardością i znikomą chłonnością wody. Z tego powodu poleca się je do izolacji poziomej podłogi na gruncie, izolacji nadproży, izolacji pionowej ścian podpiwniczenia i izolacji pionowej fundamentów.

 

Jak widać trudno wyróżnić produkt, który sprawdzi się doskonale w każdym przypadku. Część rozwiązań będzie doskonała jako płyty styropianowe do izolacji cieplnej elewacji, podłogi, dachu. Inne natomiast są niezastąpionym rozwiązaniem, sprawdzającym się jako płyty styropianowe do izolacji piwnic, ścian fundamentowych i fasad. Przy wyborze warto więc porównywać konkretne parametry i brać pod uwagę zastosowanie produktu, a nie kierować się sztuczną, uniwersalną zasadą o tym, że któryś wariant zawsze, bez wyjątku sprawdzi się lepiej.

Wróć