MASZ PYTANIA? +48 533-704-702
OTWARTE PON-PT 8:00 - 17:00

Jak skutecznie sprawdzić stan ścian i tynków?

Tynkowanie ścian
18/11/22
Odbierając lub kupując mieszkanie, warto sprawdzić stan ścian i tynków, ponieważ będzie to miało niebagatelny wpływ na umeblowanie mieszkania. Poprawa wiąże się z remontem, skuwanie i instalacją prawidłowo położonych warstw.

Sprawdzanie stanów ścian i tynków nie należy do prac przyjemnych, a często wręcz są bardzo kosztowne, dlatego sprawdzenie ścian i jakości tynków jest konieczne przed odbiorem prac.

 

Co jest potrzebne do zbadania jakości ścian i tynków

 

Podczas zabiegów sprawdzających przydają się:

✅ poziomica elektroniczna,

✅ dalmierz,

✅ duży kątownik,

✅ metalowe listwy murarskie.

 

Wszystkie te narzędzia są niezbędne do sprawdzenia dokładności i równości tynków. Pomagają w mierzeniu kątów prostych w pomieszczeniach. Pozwalają na zbadanie pionów. Wszelkie różnice, nierówności odchylenia w pionie czy zaburzenia kątowe utrudnią ustawienie mebli, szczególnie wykonywanych na wymiar szaf i garderób. Maksymalne dopuszczalne odchylenia od pionu i kąta prostego to 4 mm. Należy więc pamiętać, że zabudowa przylegająca do ściany wymaga precyzyjnych pomiarów.

 

Jakość tynków

 

Oprócz odpowiedniej konstrukcji ścian ważna jest również jakość tynków w mieszkaniu. Należy skontrolować wszelkie kąty, rogi i połączenia w poszukiwaniu:

⏩ pęknięć,

⏩ rys,

⏩ odparzeń,

⏩ ubytków,

⏩ zacieków,

⏩ wilgoci,

⏩ grzybów i pleśni,

⏩ trwałych zanieczyszczeń,

⏩ korozji biologicznej spowodowanej przez bakterie,

⏩ nierówności.

 

Warto równie lekko zadrapać tynk w różnych miejscach, sprawdzając jego konsystencję, lepkość i kruchość. Poprawnie wykonany proces tynkowania powinien dać gładką lekko szorstką nawierzchnię, ściśle przylegającą do podłoża. Natomiast tynki w łazienkach i pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci powinny być zatarte na ostro. Warstwa tynków powinna być sucha, niedopuszczalne są plamy wilgoci lub odbarwienia.

 

Błędy podczas tynkowania

 

Warto zapewnić sobie wysoką jakość tynków, dokładnie sprawdzając, czy podczas prac zostały zachowane odpowiednie praktyki. Do najczęstszych błędów popełnianych podczas tynkowania należą:

✅ niestaranność – tynki są nierówne, mają zady lub wgłębienia lub wybrzuszenia,

✅ pospieszne szlamowanie – na powierzchni powstają brzydkie purchle, które są trudne do usunięcia,

✅ zbyt krótkie przerwy technologiczne, co nie pozwala na zachowanie właściwych parametrów tynków,

✅ tynkowanie przed zakończeniem procesu osiadania budynku, co ma wpływ na pojawiające się pęknięcia, rysy lub odspojenia,

✅ zbyt szybkie dosuszanie ścian przed malowaniem, co skutkuje w późniejszym okresie pojawieniem się siateczki rys i pęknięć,

✅ brak izolacji materiałów metalowych znajdujących się w ścianach – po pewnym czasie mogą pojawić się rdzawe zacieki na ścianach.

 

Tynkowanie wokół rur, gniazdek, we wnękach

 

Należy dokładnie sprawdzić jakość tynkowania:

 we wnękach, gdzie dostęp światła jest utrudniony,

⏩ w miejscach o różnych kątach załamania ścian,

 przy podłogach, na połączeniach z listwami,

⏩ w miejscach, gdzie wychodzi instalacja elektryczna i są zamontowane gniazdka, włączniki, oświetlenie,

⏩ pod parapetami i w wykończeniach okien i drzwi balkonowych,

⏩ w miejscach połączenia z glazurą.

 

Podczas odbioru technicznego należy dokładnie sprawdzić każdy element, zadbać o zmierzenie kątów, pionów, ponieważ później będzie to miało niebagatelny wpływ na dalsze wykorzystanie pomieszczeń. Nie należy się spieszyć, gdyż w ten sposób można uniknąć kłopotów w przyszłości.

Wróć