MASZ PYTANIA? +48 533-704-702
OTWARTE PON-PT 8:00 - 17:00

Jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze styropianu

Jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze styropianu
16/09/22
Nawet jeśli mamy to szczęście, że robimy zakupy w sklepie, w którym możemy liczyć na doradztwo fachowców, nie pomijajmy samodzielnego researchu.

Wykwalifikowani specjaliści zadbają o nasze dobro i o to, żeby styropian był optymalnie dopasowany do konkretnych potrzeb. O w pełni świadomych zakupach można mówić jednak tylko wtedy, gdy znamy podstawowe parametry produktu. Z tym artykułem szybko zyskamy taką wiedzę.

Rodzaj styropianu

Rynek takich produktów przesiąknięty jest różnorodnymi wariantami. Jeśli znamy profesjonalne oznaczenia, będziemy potrzebowali jedynie jednego rzutu okiem na produkt, żeby przekonać się, jaki wariant przed nami spoczywa.

Takie oznaczenia to np.:

1. WL(T) - poziom nasiąkliwości wodą przy długotrwałym zanurzeniu

2. EN - to oznaczenie stosuje się przed doprecyzowaniem, jakie normy spełnia dany styropian

3. EPS, XPS - pierwsza opcja to polistyren ekspandowany, natomiast druga to polistyren ekstrudowany

4. Lambda (λ)

Na podstawie tego współczynnika możemy ocenić, jakie właściwości izolacyjne ma dany styropian. Wybierajmy opcję o niższym współczynniku, bo to w praktyce oznacza, że taki styropian fasadowy czy podłogowy jest po prostu cieplejszy.

Styropian do ocieplenia stropu, poddasza, fundamentów - właściwa grubość produktu

W miarę poznawania oferty producentów styropianu przekonamy się, że płyty różnią się nie tylko współczynnikiem przewodzenia ciepła, ale też grubością. Czasem chcemy, żeby warstwa izolacyjna była jak najcieńsza. To ważna sprawa np. wtedy, gdy zależy nam na każdym centymetrze przestrzeni. Wtedy dobrze będzie sięgnąć po opcję z dodatkiem grafitu.

Nie zapominajmy, że konkretne zastosowanie styropianu niejako wymusza, jaką grubość płyty musimy wybrać. Opcje przeznaczone do izolacji dachu mogą więc pod tym względem różnić się od opcji, które powstały z myślą o izolacji fasad itp. Najczęściej spotkamy się z wariantami o grubości od 12 do 15 centymetrów.

Wytrzymałość mechaniczna styropianu

Izolację budynku tworzy się z myślą o wielu latach. Nasz wybór powinien więc paść na styropian odporny na ściskanie i rozciąganie. Żeby sprawdzić, czy opcja, nad którą się zastanawiamy, rzeczywiście jest warta uwagi, przyjrzyjmy się parametrowi CS. Dokładny zapis może wyglądać w następujący sposób: CS (10). Liczba w nawiasie informuje nas o tym, z jaki odkształceniem mamy do czynienia. Wartość parametru CS(10) nie powinna osiągać wartości niższej niż 80.

Kupujemy styropian - co jeszcze musimy wiedzieć?

Czasem bardzo ważną kwestią staje się wyciszenie pomieszczenia. Wtedy priorytetowo potraktujmy jeszcze jeden parametr, a więc wygłuszanie dźwięku. Na podłogę poleca się styropian, który jest w stanie zagwarantować wyciszenie rzędu 32 dB.

W każdym przypadku dobrze będzie zwrócić uwagę na to, czy styropian jest odporny na ogień. Zgodnie z obowiązującym prawem, wyroby stosowane w budownictwie, muszą być samogasnące. Jak zatem poznać, czy wybrany styropian ma tę cechę? To proste. Na opakowaniach takich produktów znajdziemy symbol FS.

 

Wróć