MASZ PYTANIA? +48 533-704-702
OTWARTE PON-PT 8:00 - 17:00

Styropian - rodzaje, jak powstaje i jego zastosowanie w budownictwie

Styropian - rodzaje, jak powstaje i jego zastosowanie w budownictwie
16/09/22
Styropian jest materiałem izolacyjnym, bez którego trudno jest wyobrazić sobie współczesne budownictwo. To lekkie, trwałe tworzywo doceniane jest również w wielu innych branżach. Dziś skupiamy się jednak na tym pierwszym zastosowaniu.

Styropian - rodzaje, jak powstaje i jego zastosowanie w budownictwie

 

Początku styropianu

Aby mówić o początkach styropianu, trzeba cofnąć się aż do końca lat 30. XIX wieku. To właśnie wtedy, drogą przypadku, narodziło się tworzywo, które dziś znamy pod nazwą polistyren. Zanim jednak dzieło niemieckiego aptekarza - twórcy owej substancji, zyskało ogólnoświatową popularność, minąć musiało jeszcze trochę czasu. Pierwszy styropian wyprodukowany został bowiem dopiero w latach 50. XX wieku.

Styropian EPS i XPS - proces produkcji

Dwa podstawowe rodzaje styropianu, a więc styropian EPS i XPS powstają na skutek spienienia polistyrenu. Różnica zaznacza się w tym, jak postępuje się z tym materiałem. Zacznijmy jednak od samego początku.

Aby polistyren został spieniony, jego granulki należy zmieszać ze specjalnym środkiem spieniającym. Całość poddaje się wysokiej temperaturze. W efekcie poszczególne elementy sklejają się ze sobą. W przypadku styropianu XPS, a więc polistyrenu ekstrudowanego, materiał umieszczany jest w specjalnej formie, a technologia produkcji zapewnia temu materiałowi jednorodną, zwartą strukturę.

Styropian EPS produkowany jest inaczej. Całość tnie się na płyty styropianowe dopiero wtedy, gdy tworzywo jest gotowe. Wykorzystuje się tu technologię, która wpływa na powstanie przestrzeni powietrza. Takie rozwiązanie, ze względu na swoją niejednorodną strukturę jest w większym stopniu nasiąkliwe.

Styropian biały a styropian grafitowy - czym wyróżniają się takie płyty styropianowe?

Podczas zakupów zauważymy, że niektóre płyty styropianowe odznaczają się kolorem na tle białych produktów. Styropian szary został wzbogacony o komponent w postaci grafitu. To dzięki grafitowym granulkom produkt wyróżnia się barwą i zyskuje nieco srebrzysty odcień. Przeważnie takie produkty charakteryzują się wyższą ceną. Za tę kwotę otrzymamy jednak atrakcyjne parametry, do których można zaliczyć świetne właściwości izolacyjne styropianu. W takich wyrobach mamy do czynienia ze współczynnikiem przewodzenia od 0,031 do 0,033 W/(m*K). W praktyce potrzebujemy więc cieńszej warstwy płyty styropianowej, żeby osiągnąć pożądany efekt.

Styropian a zastosowanie w budownictwie

Izolacja styropianem ściany zewnętrznejStyropian z powodzeniem można stosować do izolacji ściany zewnętrznej np. styropian do ocieplania fasad/elewacji Styrmann EPS 70-038 frezowany. Wykorzystuje się go zarówno na jej zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie. Po odpowiednio dobrany sięgniemy również w sytuacji, gdy planujemy wykonanie izolacji nad piwnicą czy nad innym nieogrzewanym pomieszczeniem (np. nad garażem).

Styropianu używa się również do izolacji fundamentowej np. Styropian fundamentowy Styrmann Blue-Styr EPS200. W tym przypadku szczególnie ważne jest to żeby styropian był odporny na wilgoć oraz wyróżniał się trwałością i innymi atrakcyjnymi parametrami fizyko-mechanicznymi.

Jeśli chodzi natomiast o zastosowanie styropianu do izolacji podłogi na gruncie czy np. izolacji podłogi pod parkingiem, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, czy produkt jest wytrzymały na obciążenia statyczne i dynamiczne. Szacuje się, że w pomieszczeniach mieszkalnych, wytrzymałość na ściskanie powinna wynosić 150 kg/m2. Ten parametr powinien być wyższy, jeśli chcemy dany styropian podłogowy zastosować np. w ciągach komunikacyjnych.

Współczesne styropiany to bardzo zróżnicowane rozwiązania. Ta różnorodność czasem może nieco utrudniać dokonanie decyzji zakupowej. Zawsze starajmy się jednak wybierać opcję, dostosowaną do konkretnego zastosowania i pochodzącą od pewnego producenta.

 

Wróć