Kołki szybkiego montażu
Kołki montażowe wykorzystywane są w celu zamontowania czegoś na ścianie. Istnieje kilka rodzajów kołków w zależności od zadania, jakie mają pełnić, i od materiału, w jakim będą umieszczone.
Podstawowe rodzaje kołków montażowych
Podstawowe rodzaje kołków montażowych wykorzystywane są najczęściej w niewielkich pracach domowych. Typowym ich zastosowaniem jest powieszenie obrazu lub półki. Inne przydadzą się raczej w czasie remontu, więc też powinny znaleźć się na wyposażeniu warsztatu domowego, choć są dużo rzadziej wykorzystywane.
Kołki uniwersalne: jest to plastykowy kołek o różnej długości, kolorze, czy nawet budowie. Zazwyczaj ich tylna część rozszerza się w czasie wkręcania w nie śruby.
Kołek szybkiego montażu: posiada kołnierz, dzięki któremu można go wbić do ściany aż do końca. Najczęściej śruba jest w tym czasie już wsunięta do środka. W czasie uderzania młotkiem najczęściej wewnętrzny gwint zostaje zerwany, przez co kołki te są jednorazowe i nie nadają się do ponownego użycia.
Kołki skrzydełkowe: w czasie kręcenia śruby tylna część przybliża się do przedniej, a ścianki łamią się i rozszerzają na boki. Powstałe w ten sposób skrzydełka są bardzo wytrzymałe.
Kotwy: to metalowe kołki o bardzo wysokiej wytrzymałości. Stosuje się je przy przykręcaniu bardzo ciężkich elementów, dochodzących nawet do kilkuset kilogramów.
Kołki do płyt kartonowo-gipsowych: posiadają szeroki gwint ze świdrem.
Kołki do sufitów podwieszanych: przypominają one nagwintowany hak, który można zamocować do sufitu.
Istnieją także inne kołki specjalnego zastosowania, które charakteryzują się specyficzną budową.
Szybki montaż kołków
Kołki szybkiego montażu wykonane są z plastiku. Wymagają wywiercenia otworu w ścianie, jak większość kołków. Od innych różnią się natomiast tym, że po ich włożeniu należy dobić je młotkiem, aby weszły do samego końca. W ten sposób zrywa się zazwyczaj wewnętrzny gwint. Śruba zaczyna się kręcić, jednak nie można jej wyciągnąć.
Trudność wyciągnięcia kołka ze ściany to niejedyny problem. Po jego wyciągnięciu nie nadaje się on do powtórnego użycia, w odróżnieniu od innych rodzajów kołków.
Po zamocowaniu wytrzymałość takiego rozwiązania jest stosunkowo duża. Zamiast śruby czasami można spotkać też hak zakończony gwintem, który wkręca się do środka kołka. W ten sposób od razu uzyskujemy ładny haczyk do powieszenia na nim jakiegoś przedmiotu. Kołek szybkiego montażu sprawdzi się również przy wieszaniu obrazu czy półki.
Wyposażenie majsterkowicza: kołki montażowe
Kołki szybkiego montażu stanowią podstawowe wyposażenie warsztatu przydomowego. Pomogą zawsze zapełnić ścianę odpowiednimi ozdobami. Z drugiej strony, są proste i szybkie w użyciu. Wystarczy dodatkowo mała wiertarko–wkrętarka oraz zestaw wierteł i bitów, aby dokonać każdej instalacji na ścianie. Dodatkowe użycie młotka tylko usprawni i przyśpieszy i tak szybki proces wieszania.
W naszej ofercie znajdują się kołki różnych rozmiarów przeznaczone do różnej grubości ścian. Najlepiej dobrać jak najdłuższy kołek, aby zapewnić optymalną wytrzymałość.
Liczba znalezionych produktów: 20